"Girl, Goddess, Queen" Bea Fitzgerlad

Z reguły nie sięgam po retlingi. Choć muszę przyznać, że chyba zmienię o nich zdanie. Utwierdzam się w przekonaniu, że można spojrzeć na historię z zupełnie innej strony. Po raz kolejny okładka wprowadziła mnie w błąd. Nie spotkacie tam słodkiej historii, ale może to i dobrze? Wszyscy znamy mitologiczną historię o Hadesie i Persefonie, ale co, gdyby ta historia wyglądała zupełnie inaczej? Co gdyby...

Kore jest boginią kwiatów, córką Demeter i Zeusa. Niezależna, zbuntowana, trochę nieposkromiona. Mieszkająca na Sycylii, z daleka od wścibskich oczu innych bogów, chroniona zaklęciami, przez które nikt nie może się przedrzeć. Przerażona zamążpójściem i bycia własnością mężczyzny. Szuka schronienia w jedynym miejscu o którym jej matka zapomniała, by zabezpieczyć je klątwami. Nie ukrywajmy, kto sam z własnej woli udaje się do samego piekła?

A co gdyby Persefona nie została porwana? A co gdyby, sama podjęła tą decyzję i sama z własnej woli udała się do piekła? Ze swoimi własnymi planami. 

Cudowny powiew świeżości w mitologii połączonej z fantastycznym romansem. Coś w sumie na co czekałam. Trzeba przyznać, że bardzo dobry debiut autorki. W książce widoczna jest ciężka praca włożona w poszerzenie swojej wiedzy na temat antycznego świata, także ten zły obraz. Nie ukrywajmy męscy bogowie zostali przedstawieni w złym świetle, bardzo szowinistycznie, ale nie ukrywajmy, nadal możemy spotkać takich mężczyzn. Przerośnięte ego, poczucie wyższości nad innymi, to tylko jedne z nielicznych cech bogów jakie możemy tam spotkać. 

Kore, zmienia wszystko, począwszy od swojego imienia, które od momentu pobytu zmienia na Persefonę, a potem to już buntuje wszystko i wszystkich. Walczy o siebie i swoje szczęście, pokazuje jak ważna jest rola kobiety, która może walczyć o siebie oraz w życiu mężczyzny, którego ona sama wybrała. 

Po głębszych przemyśleniach uważam, że to nie jest tylko romans dla młodzieży i nie tylko fantastyka. Książka ma w sobie dużą siłę i niesie ze sobą ogromne przesłanie. Bardzo podziwiam autorów, którzy nie tylko łączą ze sobą dwa światy, tu współczesny i antyczny, ale też, którzy niosą większe przesłanie, niż tylko dobra zabawa i przyjemne spędzenie czasu z lekturą. 

~KingaZa możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Jaguar14 komentarzy:

 1. Tak, można spojrzeć na historię z zupełnie innej strony. Hades i Persefona w nowym fantastycznym romansie. Intrygujące.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam mitologiczne motywy i ich odświeżoną współczesną wersję

  OdpowiedzUsuń
 3. Umiejętność obserwowania rzeczywistości, osób.... jest to dobra cecha, czasem przydatna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Romans łączący ze sobą dwa światy - współczesny i antyczny. Intrygujący retling.

  OdpowiedzUsuń
 5. To może być bardzo ciekawa odsłona znanych motywów 🤗

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszę się, ze książka Ci się spodobała i przyniosła miłą niespodziankę

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę sprawdzić czy jest dostępna w bibliotece. Chętnie skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że ta książka może mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ogólnie nie mówię nie, bo podoba mi się taka tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem przekonana, że już teraz zacznę polecać ją dalej.

  OdpowiedzUsuń
 11. Świat mitologii zawsze mnie interesował. Sięgnę więc po tę propozycję. Gosia B.

  OdpowiedzUsuń
 12. Intrygujący retling, moze kupie koleżance tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Postaram się mieć ją na uwadze w dalszej przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo lubię takie klimaty, ale lektura tego tytułu jeszcze przede mną :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy Wam za każdy komentarz.

Copyright © 2014 Velaris' library , Blogger