PRZEDPREMIEROWO "Żelazny kruk. Szalony Mag." Rafał Dębski

Evah podejmuje dalsze wysiłki, aby odnaleźć gniazdo Żelaznego Kruka, jednak droga do celu jest jeszcze długa i najeżona przeciwnościami.

„Ludzie źle mówią o wielu rzeczach, których nie znają lub wydają im się aż nadto tajemnicze.”

Nasz bohater zyskuje nowych towarzyszy – tajemniczego katowskiego mistrza, równie tajemniczą dziewczynę oraz brata samego księcia Berwen. Oczywiście, podróżuje z nim nadal Grzywa, który chociaż nie jest już ścigany przez ludzi Trupa, nie potrafi jednak opuścić przyjaciela.

Przed spotkaniem z magiem, wędrowców czekają jeszcze liczne przygody i ale też śmiertelne zagrożenia. 


„Najkrótsza droga z jednego miejsca do drugiego nie zawsze wiedzie na wprost – powtarzał nieraz ojciec. – Zdarza się, że obierając cel, musimy nieco zboczyć, zatrzymać się, odczekać.”


W tej części dzieje się zdecydowanie więcej niż w pierwszym tomie, który był raczej wprowadzeniem do świata.. Choć muszę przyznać, że pierwsze sto stron nieco mi się dłużyło. Ale też muszę stwierdzić, że liczyłam od samego początku na akcję, a wiem, że to jest raczej niemożliwe. Cała akcja zaczyna nabierać tempa dopiero po przeczytaniu 1/3 książki. 
Autor bardzo powili dawkuje nam informację, a książka jest wręcz naszpikowana tajemnicami. Niektóre z nich poznajemy w trakcie historii, inne nadal pozostają dla nas nieodkryte i będziemy musieli jeszcze poczekać na nie. 
Książka jest bardziej mroczna niż tom pierwszy i przygody, które przeżywają są bardziej niebezpieczne. 

„Przysłowia są mądrością ludów, w których się rodzą i mieszkają.”

Bardzo podoba mi się, że możemy łatwo wyczytać z książki jak nasi bohaterowie dojrzewają. Wymusiła to na nich sytuacja w jakiej się znaleźli. Mimo wszystko po sposobie myślenia i ich czynach widać jak sam Evah dojrzewa na naszych oczach. Przez jego sytuację, która go spotkała musiał bardzo szybko wydorośleć. Dobrze też została wykreowana przyjaźń między nim a Grzywą. Kellan także się zmienia. Nie raz dowiódł swej wartości. 

Dla mnie najbardziej intrygującą postacią w całej książce jest kat Sarim/Jakub. Przesiąknięty tajemnicami o których może się nam nie śniło. Ogrom cierpienia i bólu, ale też niebywałej mądrości i przenikliwości. Bardzo dobrze wykreowana postać. 


„W pewnej chwili człowiek przestaje panować nad sobą i nad swoim życiem. Co gorsza, najczęściej wcale nie chce, żeby mu pomóc, wręcz odrzuca wyciągniętą rękę. Dzieje się tak, dopóki nie sięgnie dna i wtedy albo się od niego odbije, albo się na nim zatrzyma, bo tak mu wygodniej.”
„Warto mówić głupcom, że są głupcami. Inaczej nabiorą przekonania, że ich głupota to coś zwyczajnego.” 

Książka jest pięknym przykładem opisującym prawdziwą przyjaźń ,oddanie, poświęcenie, wartości jakie rządzą tym światem, ale też te które się liczą. 

Książka dla nieco młodszej młodzieży, ale każdy znajdzie tam cząstkę siebie. Każdy z nas znów może odkryć w sobie dziecko, ale też przypomnieć sobie to co powinno być dla na ważne. 

Jedynym minusem dla mnie jest samo zakończenie. Pozostaje otwarte, ale autor postanowił jeszcze bardziej zagrać na naszych uczuciach, bo zakończył historię w samym środku trwania akcji. Jeszcze to mi się nie przytrafiło. Panie Rafale, tak się nie robi. 

Kinga

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Jaguar16 komentarzy:

 1. ciekawa książka, choć nie czytałam, to warto!

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam, że pierwszy tom zebrał naprawdę dobre opinie. Mam w planach. Jestem ciekawa zarówno pierwszej jak i drugiej części.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje klimaty :) nie czytalam jeszcze zadnego tomu, ale chetnie to zmienie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka może zainteresować mojego syna, chętnie podsunę mu tytuł pod rozwagę, klimaty jakie lubi. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakiś czas temu czytałam pierwszy tom i miałam możliwość sięgnąć przedpremierowo po kontynuacje, jednak stwierdziłam, że odpuszczę sobie. Pierwsza część zachwyciła mnie pomysłem na fabułę, jednak gorzej już było z wykonaniem. Nie podobało mi się, w jakim kierunku zmierza ta historia, a do tego strasznie się wynudziłam. Po Twojej recenzji trochę żałuje, że nie sięgnęłam po kontynuację, ale może jeszcze kiedyś się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwszy tom czytałam zaraz po premierze, czekam aż dorwę w swoje ręce również tę część bo jestem ciekawa jak to wszystko się rozwinęło ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wygląda ciekawie, akurat w moim guście. Może się na nią skuszę w najbliższym czasie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam nadzieję, że Pan Rafał dokończy to co zaczął, jak na prawdziwego mężczyznę przystało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahaha a moja wyobraźnia już mi podsunęła coś zupełnie innego. Hahaha 🙈😂 a tak całkiem szczerze, też mam taką nadzieję i że nie będzie trzeba długo czekać i się prosić :)

   Usuń
 9. Nawet zastanawiałam się nad przeczytaniem tej serii, ale chyba jestem już na nią za stara i obawiam się, że to może spaczyć moje postrzeganie jej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma czegoś takiego jak bycie za starym. Szczególnie jeżeli chodzi o literaturę :)

   Usuń
 10. Pierwsze słyszę o tej serii, ale wydaje mi się, że może mi się ona spodobać. Ale to otwarte zakończenie... nie wolno tak! :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja doskonale pamiętam, jak wiele wątpliwości wzbudził pierwszy tom w mojej przyjaciółce, współprowadzącej DK. Wyłapała tam parę nieścisłości, które również i mnie zakuły w oczy, co spowodowało, że darowałam sobie przyjaźń z tą serią. I nawet jak teraz wspominasz, że kontynuacja wypada lepiej, to jednak poczekam na opinię swojego eksperta (hmm... chyba tak ją od dzisiaj będę nazywać!) i wtedy zadecyduję, czy może jednak warto się przemęczyć z pierwszą częścią i zająć tą... ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię fantasy, szczególnie polskich twórców, ale takie bardziej dla dorosłych, a tutaj piszesz, że jest to książka dla młodszej młodzieży, więc nie wiem czy zapoznam się akurat z tą serią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem w wersji dla młodzieży znajdziemy ciekawsze pomysły niż w tych dla dojrzałych czytelników. :)

   Usuń

Dziękujemy Wam za każdy komentarz.

Copyright © 2014 Velaris' library , Blogger