"Niechciany następca" Daniele L. Jensen


 Trzeci tom cyklu Królestwo Mostu autorstwa Danielle L. Jensen. Czy retrospekcje, zmiana bohaterów i otoczenia zadziała, czy spowodowała więcej niedomówień i niejasności?

Długie oczekiwania

Autorka w momencie publikacji trzeciej części udowodniła, że nie będzie chciała dać nam gotowej historii, ale zostanie ona nam dawkowana w odpowiednich porcjach, ponieważ premiery poszczególnych części dzieli kilka miesięcy.

 

Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem

W tym tomie na próżno szukać dalszych losów Lary i jej męża. Choć wielu czytelników zapewne na to liczyło.

Tym razem mamy okazję poznać bliżej brata królowej Ithicany – Kerisa, który wbrew swojej woli zostaje następcą tronu Maridriny. Darzę go wielka sympatią, bo jest nie tylko bratem Lary, ale też pierwszym w rodzie Veliantów, który nie pragnie wojny tylko rozwoju.  Poza tym poznajemy słynną Zarrah, generał wojsk Valcotty, ale też następczynie tronu po cesarzowej – swojej ciotce. Tę postać mogliśmy poznać od początku. Polubiłam ją od razu, ponieważ jest niesamowicie silną kobietą, ale jednocześnie jest gotowa poświęcić swój honor i życie nie tylko dla idei, ale dla prawdziwych przyjaciół.

Od początku serii wiemy, że Ithicana (która posiada most) Valcotta i Maridrina żyją w ułudnym świecie pokoju i przyjaźni. Pierwsze dwa kraje łączy ze sobą przyjaźń, która była pomiędzy matką Arena a cesarzową Valcotty, z kolei Królestwo Mostu z Maridrianą posiadało kontrakt, który został wypełniony, ale Silas zapragnął więcej i chciał mostu tylko dla siebie.

Dziwny zbieg okoliczności powoduje, że dwóch następców tronu, zwaśnionych od wieków narodów, spotyka się nie wiedząc kim są i u obu zaczynają pojawiać się myśli za które zostaliby posądzeni o zdradę państwową.

Historia rozpoczyna się w tym samym czasie, co w Zdradzieckiej Królowej. W kilku miejscach widoczne jest nakładanie się na siebie niektórych wydarzeń, ale ukazany zostały z zupełnie innej perspektywy. Wspólne spotkanie uświadamia im, że pomimo różnić łączy ich wspólny cel – chęć zmian i pokój zamiast wielowiekowej wojny.

Oboje staną przed wyborami po których już nie będzie odwrotu i muszą wybrać, czy będą kierować się sercem, czy rozumem oraz czy są w stanie ponieść konsekwencje swoich wyborów.

Trudne decyzje i jeszcze trudniejsze wybory.

Historia wyjaśnia wiele sytuacji i ukazuje niektóre z nich z innej perspektywy. Pokazują zupełnie inną twarz bohaterów, którzy odegrali role drugoplanowe w poprzednich częściach, a którzy obecnie graj a pierwsze skrzypce.

Niesamowita jest równowaga pomiędzy opisami, dialogami, przemyśleniami postaci, dzięki czemu książkę czyta się szybko, pomimo jej obszerności.

Styl autorki jest z jednej strony przystępny, z drugiej staranny i elegancki. To kolejna powieść pełna tajemnic, intryg, walk, trudnych wyborów i zwrotów akcji, która pokazuje jak łatwo jest manipulować drugim człowiekiem i jakie może to mieć konsekwencje. Trzeba oddać Jensen, że sprawnie lawiruje w świecie polityki i wplata w te wątki inny, które wydawać by się mogły nieważne, ale sprawnie łączą powieść w idealną całość. Dodatkowo ciekawie wykreowane postaci, które dopełniają historię i tworzą z nią spójność. Zakończenie jest niespodziewane, ale stanowi idealną bazę do kontynuacji.

 

Książka otrzymuje ode mnie osiem punktów. Danielle L. Jensen po raz kolejny nie zawiodła. Dostaliśmy kolejną część dobrze wykreowanego i przemyślanego świata, ale też i samych bohaterów. Nie martwcie się, że niektóre z wydarzeń zostały powielone. Zostały one tak przedstawione, że ukazują zupełnie inną perspektywę wydarzeń, dzięki czemu zostaje wyjaśnionych bardzo wiele sytuacji i niewiadomych, które odnajdują swoje miejsce w całej historii i dopełniają nam jej obraz.

Dodatkiem jest tekst na końcu Cisza przed burzą, która w oryginalnej wersji została wydana osobno. Jest w niej zawarty wątek Arena i Lary zaraz po Zdradzieckiej Królowej, który w piękny sposób uzupełnia zakończenie drugiej części, ale również daje nadzieję na kolejne tomy.      

               Moje obawy dotyczące powielania historii z poprzedniego tomu prysły podczas pierwszych stron czytania powieści. Keris i Zarrah dzięki swoim osobowościom zdecydowanie zasługują na osobną powieść. Dobrze, że autorka zdecydowała się dać im szansę.                                                                                                                                                                                                                                                                                   

P.S. Recenzję znajdziecie również wkrótce na stronie popbokownika     


Kinga                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Galeria Książki                                                                                                                                                                                                     


                                                                                                                                  

21 komentarzy:

 1. Super że po raz kolejny jesteś zadowolona z lektury, osiem punktów to całkiem dobra nota. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze tej serii, ale chętnie to nadrobię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fantastyka z solidnym romansem, więc jeśli lubisz gatunek, to bardzo polecam!

   Usuń
 3. Słyszałam wiele dobrego o twórczości tej pisarki. Widzę, że i Tobie się podobało.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam twórczość tej pisarki. Chętnie skuszę się i na tę część.

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę, że kolejny świetny tytuł, który będziemy miały na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super ciekawa okładka i fabuła. Zacznę jednak od pierwszego tomu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapowiada się świetna przygoda. Nie mogę przejść obok niej obojętnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo podobała mi się cała seria i ogólnie lubię książki pisarki.

  Miye's Imaginations ♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tak samo, przepadam za jej twórczością.

   Usuń
 9. Miło można spędzić czas z taką publikacją.

  OdpowiedzUsuń
 10. Twórczość tej autorki bardzo podoba się mojej siostrze.

  OdpowiedzUsuń
 11. Książki tej autorki są bardzo obszerne, ale niezwykle miło się je czyta.

  OdpowiedzUsuń
 12. Niestety nie mogę wyrazić opinii o tej serii. To nie moje czytelnicze klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 13. 8 punktów to wysoka nota, zachęcasz do przeczytania bez dwóch zdań :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie są to moje literackie klimaty, ale na pewno mają sporo swoich zwolenników :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie znam tej serii,ale ju po samym opisie wydaje mi się,że nie polubiły byśmy się skoro autorka tak lubi rozciągać, odwlekać i przeciągać;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Lubie takie lekkie serie fantasy. Choć przepadam raczej za dystopiami, to z chęcią zacznę od pierwszego tomu tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie miałam jeszcze okazji spotkać się z twórczością tej autorki. Jednak może będąc w bibliotece poszukam jej książek.

  OdpowiedzUsuń
 18. Jestem bardzo ciekawa, kiedy w Polsce ukaże się kolejna książka tej autorki.

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy Wam za każdy komentarz.

Copyright © 2014 Velaris' library , Blogger