"Okruchy" Magdalena Meldo

Od samego początku czułam się zaintrygowana powieścią, choć nie do końca przewidziałam, co autorka nam zaserwuje. Jestem miło zaskoczona. Niby temat znajomy, ale w nieco innej osłonie przez co wydaje się być taki niepowtarzalny.


Aga i Kaj znają się od zawsze, ale z upływem lat jakoś stało się tak, że ten kontakt powoli zanikał, aż zniknął zupełnie. To, co kiedyś było dziecięcą przyjaźnią ma szansę odrodzić się na nowo, a może nawet stać się czymś więcej. 

Życie nastolatków jest nie tylko trudne ze względu na trudne relacje z rówieśnikami. Tajemnice rodzinne kładą piętno na odbudowywaniu relacji między młodymi ludźmi. Dodatkowo wyjątkowo trudna i skomplikowana sytuacja w szkole, zawiść, walka o dominację sprawiają, że drogi tych dwojga znowu się rozchodzą. 

Ta książka jest dla mnie niesamowitym odkryciem. Piękne wkomponowane cytaty z "Królowej Śniegu" Jana Christiana Andersena, w punkt. Wszystko w sumie troszkę nawiązuje do tej pięknej baśni. I cała historia pięknie "układa się" pod same cytaty. 

Tak, to jest książka o młodzieży, ale nie tylko. Jest też o nas, dorosłych. O prostych uczuciach, które wydają się nam coraz bardziej skomplikowane, a takie nie powinny być. O zwykłych relacjach, które powinny być powszechne, łatwe i nieskomplikowane, a które my sami komplikujemy. Książka o normlanych rodzinach, która ma nienormalne problemy, o zupełnie zwykłej szkole, gdzie są uczniowie, którzy albo się uczą, albo nie. O przyjaźni, która powinna być tak silna i trwała, że żadna wątpliwość nie powinna się tam wtargnąć. O pięknej miłości, która powinna być na wyciągnięcie ręki, a wydaje się być nieosiągalna.

Książka jest niepozorna i bardzo cieniutka, zaledwie sto sześćdziesiąt stron. Dla wielu wręcz niezauważalna. Nie mniej cieszę się niesłychanie, że miałam okazję ją przeczytać. Poza tym ta książka ma w sobie więcej z naszego obecnego życia niż by się nam mogło wydawać. 
Bardzo miło spędziłam przy niej czas. Poza tym to co wydawało mi się oczywiste nie zawsze takie jest dla innych i bardzo często może po prostu być tak, że poprzez nieporozumienia będziemy coraz bardziej oddalać się od tych od których nie powinnyśmy. 

Kinga

   Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu AlterNatywne 

13 komentarzy:

 1. Podoba mi się ten pomysł z cytatami, chętnie przeczytam bo zasnosi się na przyjemną lekturę na jeden wieczór.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nie przepadam za długimu książkami, więc to pozycja idealna dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie odwrotnie, im bardziej rozbudowana ksiązka, tym chętniej po nią sięgam. :)

   Usuń
 3. bardzo lubię takie niepozorne książki, bardzo często ukrywa się w nich znacznie więcej, niż możemy się spodziewać :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak jakby trafiało się na skarb szukając czegoś innego. :)

   Usuń
 4. Zawsze z przyjemnością podążam ścieżką cytatów, zwłaszcza jak nakłaniają mnie do róznych interpretacji i refleksji. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. O, te cytaty ze znanej baśni mnie zainteresowały. Zwrócę uwagę na tę publikację.

  OdpowiedzUsuń
 6. a to widzę miła niespodzianka, bardzo ładna okładka widzę że i treść warta przeczytania

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię Królową Śniegu, więc jestem także bardzo ciekawa tej lektury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze chciałam móc ją zagrać jako dziewczynka, nie szkodzi, że paskudny charakter, mnie w jakimś stopniu imponowała. ;)

   Usuń
 8. Nie wiem co robić. Jestem rozdarna jeśli chodzi o tę książkę. Trochę na nie, trochę na tak.

  OdpowiedzUsuń
 9. Okładka jest cudowna, a ostatnio przeglądając ofertę wydawnictwa wydało mi się, że chyba najlepsza w całej ofercie. Pozostałe są bardzo przerysowane, ale może taki jest zamysł :).

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie słyszałam o tej pozycji, ale przyznaję, że jestem zaintrygowana. Trochę martwi mnie, że jest taka niewielka objętościowo.

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy Wam za każdy komentarz.

Copyright © 2014 Velaris' library , Blogger