"Królestwo dusz" Rena Barron

Muszę przyznać, że ta książka jest zaskoczeniem. Jej fabuła jest nieoczekiwana i zaskakująca. Do końca nie wiedziałam czego się spodziewać. 


Arrah ma szesnaście lat i urodziła się w rodzinie potężnych szamanów. Jednak ona sama zupełnie nie radzi sobie z magią, nie potrafi wróżyć z kości, nie potrafi przywoływać  duchów przodków. Nie potrafi rzucić najprostszej klątwy, a jej matka nie ukrywa rozczarowania. 


Pewnego razu Arrah odkrywa, że jej matka kradnie dzieci, aby przy pomocy czarnej magii stworzyć drugą, lepszą córkę. Planuje obudzić Króla Demonów, który zniszczył już niejedno królestwo. Jeżeli teraz wróci, to zniszczy wszystko na swojej drodze. 

Zanim dziewczyna zdąży kogokolwiek ostrzec jej matka wiąże ją klątwą milczenia. Arrah robi wszystko, by powstrzymać matkę i swoją siostrę, która mocą dorównuje nieśmiertelnym orishom. Poświęca swoje lata, by poczuć namiastkę magii. Każdy rytuał przybliża ją do śmierci, ale wie, że musi dać z siebie wszystko. 


Rena Barron postawiła na bardzo oryginalne i charakterystyczne tło wydarzeń - plemienne wierzenia i magię, która jest ich nieodłącznym elementem. Jestem o tyle zdziwiona, że nigdy nie miałam do czynienia z wierzeniami plemion afrykańskich. 


Tu się pojawia pierwsza poważna wada tej książki. Dostajemy wszystko na raz, bez uprzedniego wprowadzenia nas w temat i świat, który mamy eksplorować. Co jest bardzo przygnębiające i może powodować dezorientację. 


Sama historia jest ciekawa, choć nie mamy tu głównej bohaterki kreowanej na niezwyciężoną i niezłomną. Jest zupełnie zwyczajna, co czyni ją wiarygodną i taką normalną. 


Zbyt mało uwagi autorka poświęciła bohaterom drugoplanowym, ale wiem, że w pierwszym tomie nie można wszystkiego ująć i zapisać, dlatego mam nadzieję, że w drugim tomie autorka to naprawi. 


Możemy się domyślić, że jest to debiut autorki, bo w książce można znaleźć kilka niedociągnięć. Prócz tego, co wymieniłam wyżej, to możemy jeszcze dodać brak dynamiczności, chaotyczność w rozdziałach, czy powtórki, co niektórych wydarzeń. 


Pojawia się wątek miłości i tej romantycznej jak i zakazanej, ale nie wybija się on ponad główny wątek, co akurat jest świetnym posunięciem. 


Muszę się przyznać, że odezwało się we mnie sroka okładkowa, bo szata graficzna jest obłędnie przepiękna. Tajemnicza i mroczna. Nie wiadomo czego się po niej spodziewać, chociaż wąż będzie odgrywać tu ważną rolę. 


Ta historia zdecydowanie nie jest dla każdego, a na pewno nie jest przeznaczona dla młodszych czytelników. Zbyt dużo tam mroku i rozlewu krwi. Napisana w bardzo mrocznym klimacie.


Autorka nie ma lekkiego pióra, więc podejrzewam, że historia przypadnie dodo gustu wybranej grupie czytelników, co nie zmienia faktu, że pomimo mozolnego wstępu powieść jest warta uwagi.


Nie wszystko wydaje się takie jak powinno i każdy z bohaterów jest podejrzany. Każdy może być wrogiem. 


Zakończenie jest niespodziewane i mnie zaskoczyło. Nie spodziewałam się takiego obrotu spraw. Zdecydowanie będę chciała poznać dalszą część historii i czekam już na drugi tom. 


Kinga


Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Jaguar
13 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa ta książka, zafascynowała mnie i chętnie ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo bym chciała przeczytać tę pozycję mimo kilku niedociągnięć, o których piszesz.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tytuł zapowiada się obiecująco, ciekawie, jest szansa, że i mnie wciągnie, zatem będę go mieć na uwadze. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A najlepiej jak zaproponuję tę przygodę czytelniczą całej mojej rodzice, tak aby zapewnić przyjemny relaks w świecie magii, a później móc dzielić się wrażeniami po spotkaniu z książką. :)

   Usuń
 4. Naprawdę mi się ta opowieść podobała! Pomysł, klimat, bohaterowie. Czekam na więcej!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nawet pomimo niedociągnięć jestem tej powieści ogromnie ciekawa. Kuszą mnie te wierzenia plemion afrykańskich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak potrafią być oryginalne i tajemnicze, czasem z dreszczem się o nich słucha. :)

   Usuń
 6. Planuję przeczytać tę książkę, bo zapowiada się świetnie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Co jak co ale najbardziej cieszę się, że nie jest to romansidło. Bo to zdecydowanie by przekreślało tę książkę dla mnie. A tak to mogę z czystym sumieniem zapisać ją sobie na listę przyszłych lektur.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dawno nie przeglądałam zapowiedzi wydawniczych i ta książka powiem szczerze gdzieś mi umknęła. Jednak jak najbardziej chętnie ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam fantastykę młodzieżową, a ten tytuł już czeka w kolejce do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mi niestety tematyka nie odpowiada. Nie lubię tego typu książek. Może kiedyś się przekonam :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. dopiero u Ciebie przeczytałam o sroce okładkowej, ale ten termin totalnie pasuje ;-). Co do samej książki to szkoda, bo można by było to fajnie rozłożyć, a nie tak bombardować wszystkim na raz

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy Wam za każdy komentarz.

Copyright © 2014 Velaris' library , Blogger