[PRZEDPREMIEROWO] "First last kiss" Bianca Iosivoni

Elle Winthrop i Luke McAdams są najlepszymi przyjaciółmi. I nic ponadto. Oboje nie chcą tego zmieniać, mimo że ich znajomi od dawna obstawiają zakłady, czy i kiedy nierozłączna skądinąd para wyląduje wreszcie w łóżku. Sytuacja wymyka się spod kontroli, kiedy Elle zostaje zaproszona na przyjęcie zaręczynowe swojej siostry, a Luke występuje na nim jako jej rzekomy chłopak. Ale czy ta rola go nie przerośnie? Jak mocno można się do siebie zbliżyć, nie narażając na szwank przyjaźni? I czy warto ryzykować przyjaźń dla czegoś więcej? Dopiero w obliczu osobistych tragedii Elle i Luke dowiedzą się, na kogo w swoim życiu mogą naprawdę liczyć, i zrozumieją, że w życiu bywają ważniejsze rzeczy niż złamane serca. Czy aby na pewno…?


„W  college’u,  między  tymi  wszystkimi  wykładami,  imprezami  i  egzaminami,  zawieranie  przyjaźni  było  proste.  Ale  dopiero  jak  komuś powinęła  się  noga,  można  było  się  przekonać,  kto  był  twoim  prawdziwym  przyjacielem,  a  kto  w  najlepszym  przypadku  pomachał  ci  na  powitanie,  i  to  z  bezpiecznej  odległości.  Elle  była  moją  prawdziwą  przyjaciółką.  Z  każdym  słowem,  spojrzeniem,  minutą  stawałem  się  tego coraz  bardziej  świadomy.  Może  nie  znałem  jej  z  każdej  możliwej  strony  –  na  pewno  nie  jako  przedstawicielkę  klasy  wyższej  –  ale  wiedziałem, kim naprawdę była.”


Sięgając po drugi tom miałam obawy. Zresztą jak zawsze kiedy sięgam po jakikolwiek drugi tom mam pewne lęki.
Moje obawy wiązały się przede wszystkim z tym, że bałam się, że autorka przeciągnie historię Emery i Dylana, przez co historia będzie po prostu nudna. 

Jak to mam w zwyczaju, nie czytuję opisów z tyłu książki. Nauczyłam się, że nie raz mogą powiedzieć zbyt dużo. 

Myk tej książki serii polega na tym, że w każdej z części będzie występować inna para przyjaciół. 

W tej części bliżej poznamy Elle i Luke'a. Bardzo się ucieszyłam. Z pierwszej części możemy pamiętać, że są najlepszymi przyjaciółmi. Elle jest dziewczyną z twardym charakterem i bardzo niewyparzoną buzią, cięta ripostą, która bardzo u niej lubię. 

Luke to typowy casanova. Dosłownie. „Bliżej” poznał niemal cały collage płci żeńskiej. Dziewczyny traktuje przedmiotowo, na jedną noc, po czym nad ranem się ulatnia. 

Oboje ze sobą filtrują, jak zawsze, ale kiedyś wspólnie ustalili, że nie prześpią się ze sobą, żeby nie stracić przyjaźni. Świetnie się rozumieją, ale uwielbiają sobie dogryzać. Niemal przez całą książkę uśmiech nie schodził mi z twarzy. 


„Miłość, jak zbrodnia, zdradza sama siebie.”


Historia, która poznajemy właśnie z perspektywy Elle i Luke'a, bo to oni są narratorami. 

Poznajemy tu ich przeszłość, problemy, z którymi muszą się borykać i walczyć z demonami przeszłości. 

Dzięki, sytuacją, które mają miejsce w książce, oboje sobie pomagają nawzajem. Dlatego nie zdziwi Was chyba to, że w pewnym momencie coś w ich relacji zaczyna się zmieniać. Choć obaj długo temu zaprzeczają i wypierają się tego. 

Napięcie, które jest między nimi idzie wyczuć już od pierwszych stron książki. Iskrzy, choć oboje bardzo starają się to ukrywać. 

Tę część czytało mi się znacznie przyjemniej niż tom pierwszy. Tam miałam wrażenie, że niektóre sceny są przegadane i ciągną się w nieskończoność. 


„Te  chwile  dawały  mi  poczucie  przynależności.  Bycia  częścią  grupy.  Bycia  ważną.  To  byli  ludzie, którzy  dla  mnie  też  coś  znaczyli.  Bo  akceptowali  mnie  taką,  jaka  byłam,  trzeźwą  albo  pijaną,  wesołą  albo  totalnie  zdołowaną.  Akceptowali  mnie,  a  ja  nie  musiałam  spełniać  żadnych  stawianych  wobec mnie oczekiwań.”


Tutaj było inaczej , mimo że wartkiej akcji tu nie znajdziemy. Mi bardzo podobali się główni bohaterowie. To oni nadawali tempo tej książce. Poznawali siebie i odkrywali swoją przeszłość, by wybaczyć sobie i przekonać się, że prawdziwa rodzina nie zawsze jest tą, w której się wychowaliśmy. 

W książce znajdziemy sceny seksu i innych czynności seksualnych, ale nie ma w nich nic wulgarnego, ale takich scen jest zaledwie kilka. 

Całkiem przyjemna New Adult. Nie przypisuje tej książki do Young Adult, pomimo życia studenckiego, ponieważ życie większości naszych bohaterów potoczyło się tak że sami muszą się utrzymywać. 

Miło mi zatem stwierdzić, że przy drugiej części spędziłam zdecydowanie milej czas niż przy pierwszym tomie. Dużą rolę odgrywali tu bohaterowie pierwszoplanowi z barwnymi i nietuzinkowymi opowieściami. 

Kinga

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Jaguar


17 komentarzy:

 1. Brzmi dość ciekawie :D szczególnie, że czytałam jedną książkę, gdzie dwójka przyjaciół akurat się ze sobą spiknęła ;) Zapiszę na listę i się za nią rozejrzę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tytuł może zainteresować moją córkę, chętnie polecę go jej pod rozwagę. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapisuję sobie ten tytuł i zabiorę go ze sobą na urlop. Nie wiem czy można czytać bez znajomości pierwszego tomu, ale uwielbiam gdy akcja dzieje się na studiach i gdy bohaterowie są dobrymi przyjaciółmi. Nie znoszę za to motywu hate-love. Dlatego ta propozycja wydaję się być dla mnie idealna <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Wydaje mi się, że nie musisz ich czytać w kolejności. Są delikatne odwołania do wcześniejszego tomu, ale są one wyjaśnianie. Także polecam.

   Usuń
 4. Nie miałam ochoty sięgać po drugi tom, gdyż słyszałam, że pierwszy nie do końca był ciekawy. Dlatego odpuściłam sobie tę książkę, jednak teraz zaczynam żałować. Może jeszcze kiedyś zakupię tę serię i sama się przekonam, czy jest interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wątek przyjaźni w New Adult to, raczej rzadkość, ale nawet mimo tego nie sięgnę po tę książkę. Nigdy nie zaczynam czytać serii od drugiego tomu, a na pierwszy nie mam zuepłnie ochoty

  OdpowiedzUsuń
 6. No, czasami lepiej ignorować opisy i lecieć na żywioł, bo wydawnictwa wpadają ze skrajności w skrajność: albo zdradzą tyle, że nawet imię głównego bohatera poznaje się dopiero w trakcie czytania albo odwrotnie – zdradzą połowę fabuły, psując element zaskoczenia. Jak dla mnie osoby odpowiedzialne za opisy powinny być kontrolowane na kroku, bo to, co wyczyniają, jest niekiedy irytujące. ;)
  A co do tej serii, to jakoś szczególnie nie jestem nią zainteresowana. Może niekiedy zdarza mi się sięgać po książki z tego gatunku, ale wtedy to już naprawdę muszę być nimi zainteresowana. A co do tej zrecenzowanej przez Ciebie, może motyw przyjaźni gra tutaj pierwsze skrzypce, co nadaje tym sferom nowych smaków, ale i tak to nie jest to, co chciałabym poznać. Dlatego też odpuszczę lekturę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja właśnie zabrałam się za czytanie pierwszego tomu i jak na razie ciężko mi się wciągnąć w tę historię. Jestem co prawda dopiero na początku i mam nadzieje, że książka fajnie się rozwinie i będę mogła cieszyć się z lektury tej pierwszej jak i reszty tomów. Również nie wiedziałam, że kolejne tomy są o innych bohaterach, ale to dobrze bo czasami takie przeciąganie wątków robi się po prostu nudne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwszy tom bardzo mi się podobał, poruszał trudny temat. Jestem bardzo ciekawa drugiego. Miye's Imaginations ♥

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie przepadam za takimi książkami. Raczej na razie się na nią nie skuszę

  OdpowiedzUsuń
 10. Ksiazka i historia w niej zapisana podoba mi się, miło było by ją przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 11. Zdecydowanie wolę New Adult od Young Adult, jakoś mi bliższe choćby wiekiem.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wybacz, ale padłam od dzikiego chichotu przy jednej literówce: "Oboje ze sobą filtrują, jak zawsze..." :D Mam pytanie, co oni ze sobą filtrowali, wodę? :D :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okej dzięki haha uwielbiam autokorektę...poprawię obiecuje. Sama się z tego śmieje 😂

   Usuń
 13. To dobra wiadomość, że drugi tom okazał się lepszy od pierwszego. To znaczy, że warsztat autorki rozwija się, a czytelnik może liczyć na więcej. Chyba jednak wezmę pod uwagę tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jakb6m tylko miała czas siegnełabym po ta książkę zapowiada się Przyjemnie

  OdpowiedzUsuń
 15. Chodzenie z przyjacielem może się skończyć dwojako: albo miłością do końca życia, albo rozpadem związku i przyjaźni na zawsze. Teraz nie mam ochoty na tego typu książki, więc tym razem odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy Wam za każdy komentarz.

Copyright © 2014 Velaris' library , Blogger