"Okrutny książę" Holly Black

Krwawa zbrodnia na zawsze odmienia los trzech sióstr. Zostają porwane do świata elfów, bajecznego Elysium. Upływa dziesięć lat; Jude pragnie za wszelką cenę odnaleźć swoje miejsce w krainie elfów – lecz dumni elfowie gardzą śmiertelniczką, a wzgardliwszy od innych jest książę Cardan, najmłodszy i najokrutniejszy z potomków Najwyższego Króla.

By zdobyć pozycję na Dworze, musi rzucić Cardanowi wyzwanie – a następnie ponieść konsekwencje.

Pierwsza część trylogii o podstępach i żądzy władzy, czarach i magii – razem z Jude odkrywamy misterną sieć elfowych intryg.


„Jeśli mnie zranisz, nie będę płakać. Zranię cię tak samo albo gorzej.”

Moje pierwsze spotkanie z tą autorką. Choć wiem, że nie jest to jej debiut literacki. Na temat tej książki krążą bardzo skrajne opinie, od bardzo dobrych do złych. Jedni ją kochają, drudzy nienawidzą. Cóż, może jej nie pokochałam, ale historia mnie urzekła.

Zacznijmy od tego, że znajdujemy się w baśniowej krainie elfów. Któż o tym nie marzył w dzieciństwie? Teraz wiemy, że elfy nie są stworzeniami, które przypadły by nam do gustu. Mimo, że nie umieją kłamać, bo nie mogą, bo taka ich natura, nauczyły się omijać tą prawdę ukrywając ją w łamigłówkach, troszkę ją naginająć. Poza tym są to nie tylko nieśmiertelne istoty, ale również bardzo niebezpieczne. Prosząc je o coś trzeba być bardzo roztropnym i precyzyjnym, inaczej bardzo źle możemy na tym wyjść.

„Najbardziej ze wszystkiego nienawidzę cię dlatego, że o tobie myślę. Często. To okropne, ale nie mogę przestać.”

Holly Black ma lekki styl pisania, dzięki czemu książkę czytało się szybko i miło. Opisy przyrody nie przynudzały, może dlatego, że nie była to nasza przyroda i miło mi się czytało o baśniowych roślinach i schorzeniach. Dialogi były dobrze skonstruowane, choć przy rozmowach z fearie zawsze czytałam je bardziej wnikliwie szukając drugiego dna i ukrytego motywu.

Dwie śmiertelniczki wyrwane ze swojego świata, by żyć w tym baśniowym i niebezpiecznym. Dwie bliźniaczki, które jednak są tak różne. Każda z innymi planami, innymi marzeniami.

Jude, nasza główna bohaterka. Świetnie wykreowana postać. Z bliźniaczek, to ona jest bardziej charakterna, pyskata i nieco porywcza,  bardziej ambitna. Dzięki dziwnemu zbiegowi okoliczności zostaje wyciągnięta na dwór elfów, gdzie każdy prowadzi swoją grę, każdy jest pionkiem, nie wiadomo gdzie szukać prawdy, na każdym kroku kryją się spiski, intrygi. Tam poznaje samą siebie i sama przekonuje się jak daleko jest się w stanie posunąć, by ratować siebie i siostry.

„Zostawiam za sobą moje drugie życie tak samo, jak porzuciłam pierwsze, w niepewności jutra.”

Wbrew opisowi na książce nie znajdziemy tu romansu. Ja przynajmniej takowego nie znalazłam. Owszem pojawiają się pewne epizody, ale jest to gra prowadzona przez fearie.

Poza tym książka naprawdę zaskakuje. Wydarzenia rozgrywające się na ostatnich stronach powieści są tak zaskakujące, że ciężko uwierzyć że faktycznie się dzieją. Zdrady i postawy niektórych bohaterów są tak zaskakujące i nieobliczalne, że dziwnym jest, że nikt wcześniej nie przyłapał ich na spiskowaniu.


„Wszystko to ja sprawiłam i teraz muszę ponosić tego konsekwencje. Kłamałam, zdradzałam i zwyciężyłam. Gdyby tylko znalazł się ktoś, kto by mi pogratulował.”


Śmierć, intrygi, zdrady, konflikty, zazdrość, gra słów na każdym kroku, nikomu nie można ufać. Możesz liczyć tylko na siebie, a i tak nie masz pewności, czy ktoś już Cię nie rozszyfrował. Jak daleko posunie się Jude, żeby spełnić swoje marzenia i ambicje. Co będzie w stanie poświęcić, żeby ona i jej siostry mogły przeżyć?

Kinga

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Jaguar


11 komentarzy:

 1. Myślę, że za jakiś czas przeczytam, by wyrobić sobie własną opinię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastyka to nie dla mnie... choć czasem po nią sięgam, by kolejny raz się upewnić, że to dla mnie trudna lektura

  OdpowiedzUsuń
 3. Czyli książka jednak się spodobała :) a tyle skrajnych opinii pląta się po necie. Będę czytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. O tej książce jest już tak głośno, że nie mam ochoty po nią sięgać. Gdy ten szum trochę ucichnie, może przeczytam tę książkę. Jestem jej ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo podoba mi się okładka.. opinii o samej książce jest mnóstwo, ale i tak chętnie bym po nią siegnęła :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Będę czytać jak już wyjdzie 2 tom ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pomimo różnych opinii ja jestem na tak i chętnie bym przeczytała tę książkę, uwielbiam takie fantastyczne historie

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytam fantastyki, ale czasem wydaje mi się że powinnam czegoś sprobowac :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię fantastykę, ale akurat "Okrutny książę" w ogóle do mnie nie przemawia.

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka może spodobać się mojej młodzieży, chętnie podsunę tytuł pod rozwagę. :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy Wam za każdy komentarz.

Copyright © 2014 Velaris' library , Blogger